PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

29.01.2019, 23:14
 • Autor Elphinstone Abi
 • Tłumaczenie Stefańczyk Agnieszka
 • Wydawnictwo Wilga
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2019-01-16

OCENA

Podniebna pieśń
Porywająca, pełna magicznych przygód powieść, rozbrzmiewająca wśród dzikiej przyrody w mroźnej krainie Erkenwald. Gdzie wieloryby prześlizgują się między górami lodowymi, wilki polują w tundrze, a niedźwiedzie polarne wędrują po lodowcach. Trudno jednak dostrzec w Erkenwaldzie ludzi: ukrywają się, aby nie zostać więźniami okrutnej Królowej Lodu. Królowa skrywa sekret, który ma jej zapewnić nieśmiertelność: musi przed upływem roku pochłonąć głosy wszystkich mieszkańców Erkenwaldu. Eska i Flint mają niewiele czasu, aby namówić zwaśnione plemiona do wspólnej walki, odnaleźć mityczny róg należący do jednego z Bogów Nieba i wymyślić sposób, jak zagrać na rogu? z gwiazd.

Dołącz do Eski i Flinta i udaj się z nimi w podróż po mroźnej, pięknej i niebezpiecznej krainie, poszukując odpowiedzi na pytanie, czym jest mityczna, pradawna Podniebna Pieśń, mająca w sobie moc pokonania Królowej Lodu. Poznaj przepiękną opowieść o poczuciu więzi, które nie słabnie ? nawet na krańcu świata.


RECENZJA
Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką była "Podniebna Pieśń" Abi Elphinstone wydana przez wydawnictwo Wilga. Spędzałem ferie w mieście bez śniegu i patrząc na okładkę, zapragnąłem przenieść się do krainy skutej lodem i przysypanej białym puchem. Byłem pewien, że ta historia mi to umożliwi i nie pomyliłem się. 

Okładka obiecuje malowniczą podróż do świata lodowców, śniegu i zwierząt zimnolubnych, a że jestem młodym podróżnikiem i nałogowym czytelnikiem bez wahania postanowiłem wykorzystać czas i poznać królestwo Erkenwald. Nie spodziewałem się jednak, że nie będzie chciało mi się wracać do szarej i wilgotnej rzeczywistości, a świat magii i przygód pochłonie mnie i otoczy zaklęciem zauroczenia i zachwytu. 

Książka rozpoczyna się od prologu, zawiera trzydzieści pięć rozdziałów i kończy się epilogiem. Zacząłem od przestudiowania mapy umieszczonej na wewnętrznej stronie okładki, której objaśnienie znajdziecie w prologu, a gdy wkroczyłem w świat trzech plemion była moim przewodnikiem. 

Już na początku, w prologu, dowiadujemy się, że Erkenwald stworzyła Ursa Minor, czyli? (zgadniecie?) Mała Niedźwiedzica (tak, ta gwiazda). Zagrała na Lodowym Rogu i stworzyła krajobraz, zwierzęta i ludzi, którzy na początku żyli zgodnie w trzech plemionach. Po przeczytaniu zdania "Mrok może jednak osnuć każde, nawet najwspanialsze, królestwo." wiedziałem, że przeczytam tą książkę szybko i z przyjemnością. 

Upadła Gwiazda, czyli Królowa Lodu zwabiła Jaszczura, szamana Plemienia Kłów, omotała go, namówiła do popełnienia zbrodni nagradzając go i mianując dowódcą plemienia, siejąc zamęt i niezgodę wśród pozostałych plemion. Wyczarowała pałac Winterfang, uwięziła dorosłych mieszkańców Erkenwaldu i jedno dziecko, pozostałe się ukrywały i obmyślały strategię uwolnienia rodziców. Znalazła się odważna para... i tu zaczyna się szaleństwo przygód, magii, walki o siebie, przyjaźni. 

Królowa Lodu miała na celu posiąść głosy wszystkich mieszkańców królestwa, aby zyskać władzę nad światem i nieśmiertelność. O ile z dorosłymi nie było kłopotów, o tyle z dziećmi, niestety dla niej, już tak. Eska, jedyne uwięzione przez nią dziecko, miało być wabikiem dla pozostałych, gdyby tylko przemówiła, reszta dzieci wyszłaby z ukrycia i poddała się  woli królowej. Jednak dziewczynka uwięziona w pozytywce była nieugięta. Królowa przejęła władzę nad jej ciałem, więziła ją i karała, ale bez skutku. Jaszczur pracował nad specjalną maszyną mającą pomóc wydobyć jej głos siłą, jednak nie miał na to wiele czasu. Poznajemy też Flinta, odważnego chłopca, młodego wynalazcę, wierzącego w magię, który podejmuje trud uwolnienia ukochanej matki spod władania Królowej Lodu. Udało mu się przechytrzyć strażników i wraz z przyjacielem liskiem, Kamyczkiem dotarł do zamku i tam poznał Eskę. Uwolnił ją spod zaklęcia, ale to pokrzyżowało jego plany i razem musieli uciekać z Winterfangu ścigani przez Królową. W drodze do Głębinowa, czyli kryjówki dzieci Plemienia Futer, Eska i Flint dużo rozmawiają i rodzi się miedzy nimi nić porozumienia. Eska uwalnia orlicę, która wpadła w pułapkę zastawioną na lisy, a Flint zauważył, że dziewczynka pasuje do orlicy i ma wrażenie, jakby coś je łączyło. Po długiej drodze docierają do kryjówki futer, gdzie napotkali na opór wodza Tomkina, który kazał odprawić dziewczynę, a bratu udzielił reprymendy za nieposłuszeństwo i kazał dorosnąć, zamiast bujać w obłokach i wierzyć w magię. Tymczasem wypędzona z kryjówki Eska znalazła schronienie i przetrwała noc, ale rano została odnaleziona przez Królową Lodu. Gdy ta chciała siłą zaciągnąć dziewczynkę do sań na niebie pojawiła się uratowana wcześniej orlica. Najpierw rozprawiła się ze strażnikami, a potem rozbiła berło Królowej pozbawiając ją tym samym władzy nad piżmowołami ciągnącymi sanie, a Esce udało się uciec. Królowa odgrażała się, że zdobędzie jej głos siłą i że Jaszczur będzie mógł dokończyć maszynę dzięki zgubionemu przez Eskę i odzyskanemu przez Królową kluczowi do pozytywki. 

Czy mu się to udało? Jakie były dalsze losy Eski, Flinta, dzieci z plemienia Futer? Co łączyło Eskę ze światem zwierząt? Czy Królowa stała się nieśmiertelna i wszechwładna? Czy dzieci znalazły Lodowy Róg? Kim był Futrak?

Dużo pytań, ale czytając tą magiczną opowieść dowiecie się tego wszystkiego i przekonacie się, że przyjaźń, miłość, zaufanie i współpraca prowadzą tylko do dobrego i są podstawą życia. Na koniec tylko dodam, że urzekło mnie w tej książce również to, że zwierzęta i ludzie potrafili się dogadać, co w naszych czasach to już niestety nie jest oczywiste.

Książkę polecam, i dzieciom, i starszym dzieciom, i dorosłym - nie zaszkodzi im trochę magii w codziennym zabieganym życiu. A może w niektórych obudzi się na nowo nadzieja, że jeszcze nie wszystko stracone? 

"...nadzieja nigdy nie umiera. W chwili, w której myślisz, że już ją straciłeś, odnajdujesz ją w sercach przyjaciół".

Jakub Tokarski

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook