Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

22.10.2020, 23:30
  • Autor O'Hara Natalia, O'Hara Lauren
  • Tłumaczenie Zabrzewska Adrianna
  • Wydawnictwo Prószyński Media
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Liczba stron 32
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2018-04-24

OCENA

Hortensja i cień

Hortensja i cień

Cień jest bardziej wierny niż przyjaciel. Nigdy cię nie opuści.
 
Światło i cień... Nierozerwalnie ze sobą związane. Tak naturalne, że zastanawiamy się - czy naprawdę można się bać własnego cienia? A jednak jest to jeden z najsilniejszych dziecięcych lęków.
 
Hortensja jest małą dziewczynką, która powinna być szczęśliwa. Jest odważna, miła i wszystkie zwierzęta w dzikim lesie to jej przyjaciele. Ale jak może być szczęśliwa, kiedy jej cień ciągle się czai za nią? I rośnie z każdą minutą! Hortensja postanawia się go pozbyć. Ale później, kiedy znajduje się sama w lesie, odkrywa, że bez cienia wydaje się dużo mniejsza i nie może sobie ze wszystkim sama poradzić...

RECENZJA

Od dzieciństwa bardzo lubię nieco mroczne bajeczki i odkąd sięgam pamięcią zakochana jestem w tworach Tima Burtona. Książeczka "Hortensja i cień" autorstwa Natalii i Lauren O?Hara wyglądem i opisem od razu przywołała mi na myśl twórczość wspomnianego reżysera. Ba! Po zapoznaniu się z treścią jestem przekonana, że doskonale sprawdziłaby się jako animacja jego w stylu (i na 100% obejrzałabym ją wiele, wiele razy). 
 
"Hortensja i cień" nie jest historyjką straszną. Wręcz przeciwnie - jest bardziej o radzeniu sobie ze strachem oraz nie wyciąganiu pochopnych wniosków. Główna bohaterka bardzo nie lubi swojego cienia, bowiem czuje się przez niego prześladowana i - co tu ukrywać - wieczorami ją przeraża. Sprytnie się go pozbywa, jednak krótko się cieszy wolnością - wpada w nie lada tarapaty! Na szczęście cień nie kryje urazy, ratuje Hortensję z opresji i opowieść kończy się szczęśliwym, pełnym przyjaźni zakończeniem - a więc idealnym dla młodego czytelnika. 
 
Argumentem za podarowaniem tej książki dziecku jest również fakt, że książka zawiera niewiele treści, a książeczkę dominują ilustracje w pastelowych barwach. Muszę przyznać, że kolorystyka tej bajeczki doskonale współgra z poetycką treścią - mądrą i z przesłaniem. Doskonale obrazuje ona dziecięce lęki oraz działania młodych ludzi w strachu - często postępują irracjonalnie, starając się pozbyć tej nieprzyjemnej emocji. "Hortensja i cień" pokazuje również, że niektóre straszne rzeczy okazują się przyjazne i pomocne, a co za tym idzie - że nie należy oceniać rzeczy po pozorach i wyglądzie. 
 
Książeczka Natalii i Lauren O?Hara to fantastyczna opowiastka o radzeniu sobie ze swoimi lękami oraz - niekoniecznie dosłownym - zaprzyjaźnianiu się z nimi. Jestem zauroczona jej delikatną szatą graficzną oraz nietuzinkowym zaprezentowaniem dziecięcego strachu. "Hortensja i cień" jest baśniowa, a paleta barw i łagodnie poetycki wydźwięk - zachwycające. To bez wątpienia jedna z najoryginalniejszych i najlepszych bajeczek, z którymi zapoznałam się w ostatnich miesiącach (a może nawet latach). Polecam z całego serca!
 
Justyna Dizzy Sikora

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT