Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

19.10.2020, 00:13
  • Autor Zappia Francesca
  • Tłumaczenie Cieślik Marek
  • Wydawnictwo Feeria Young
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Liczba stron 400
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-10-25

OCENA

Eliza i jej potwory

Eliza i jej potwory

Eliza ma 18 lat i jest prawdziwą ekscentryczką i nerdem, a do tego boryka się z chorobliwą nieśmiałością oraz brakiem jakichkolwiek znajomych. Drwiny, wyzwiska, przemykanie pod ścianami i nieustanne okupowanie swojego pokoju  - tak wygląda jej życie w realu. W internecie za to jest LadyKonstelacją, ekstremalnie popularną na całym świecie autorką komiksu Morze potworne. Ma tam też swoją niewielką, ale wierną grupę wsparcia. Funkcjonuje więc właściwie tylko w sieci, rzeczywistości poświęcając tak mało uwagi, jak tylko się da.
 
I wtedy do jej szkoły trafia Wallace, były futbolista, a obecnie fan Morza potwornego i twórca fanfików na jego temat, który sprawia, że Eliza zaczyna dopuszczać do siebie myśl o życiu poza siecią. Hm, może związki międzyludzkie mają jakiś sens?
 
Ona i Wallace stają się sobie coraz bliżsi, dziewczyna nie chce jednak ujawnić mu swojej tajemnicy. Problem w tym, że z sekretów nigdy nie wynika nic dobrego i przez nie cały kruchy świat Elizy może runąć z hukiem... I jak wtedy stawić czoła swoim lękom? Jak pokonać własne potwory? Czy da się być blisko z kimś w realu?

RECENZJA

Drwiny, słowa pełne jadu i ta nieznośna myśl, by na zawsze stać się niewidzialnym niczym powietrze. Przemykać pomiędzy tymi, którzy pewność siebie mają bez wysiłku. We własnych czterech ścianach możemy czuć się sobą, zdobywać góry i piąć się do przodu. Tylko czy samotne, anonimowe sukcesy mogą dawać prawdziwą radość.
 
Jeśli kiedykolwiek mieliście w swoim otoczeniu kogoś nieśmiałego, to z pewnością wiecie, jak wygląda życie Elizy. Dziewczyna ma 18 lat i na co dzień boryka się z chorobliwą nieśmiałością i całkowitym brakiem znajomych. Każdy dzień w szkole wygląda podobnie. Musi walczyć z nieprzychylnością i niezbyt miłym traktowaniem. Wszystko się zmienia, gdy wraca do domu. To tam może oddać się swojej pasji. Eliza w internecie jest kimś innym. Autorką najbardziej poczytnego komiksu. Morze potworne znane jest na całym świecie podobnie jak LadyKonstelacja. Tyle że nikt w życiu nie powiązałby z tym przedsięwzięciem właśnie Elizy. Dziewczyna korzysta ze wsparcia, jakie dają jej wierni członkowie grupy fanów Lady Konstelacji, unikając jak tylko może codzienności w realu. Wszystko się zmienia, gdy do jej szkoły trafia Wallace, były futbolista i miłośnik Morza potwornego. Chłopak tworzy fanfiki dotyczące komiksu tworzonego przez Elizę i powoli kruszy jej mur. On i Eliza stają się sobie bliscy, a dziewczyna zaczyna doceniać kontakty międzyludzkie. Pozostaje pytanie, jak wyplątać się z tych kłamstw, z których zbudowała swój dotychczasowy świat. Czy jednym ruchem nie straci wszystkiego, co dawało jej poczucie bezpieczeństwa?
 
Francesca Zappia sięgnęła po dwa tematy bliskie memu sercu, komiksy i bycie outsiderem. Czy udało jej się realistycznie podejść do sprawy i przykuć moją uwagę?
 
Eliza i jej potwory pokazuję jak niepewnym i kruchym jest świat złożony z kłamstw, lęków i niezrozumienia. Ciekawa, wciągająca i poruszająca aktualne problemy. Świat Elizy dzieli się na ten w zaciszu domowym, przed ekranem komputera i ten, w którym musi zmagać się z brakiem zrozumienia, przyjaciół i przede wszystkim pewności siebie. Niczym dwie różne bohaterki, raz jej kibicujesz, by po chwili wściekać się na jej zachowanie. Autorka świetnie poradziła sobie z kreacją postaci. Nie są jednoznaczne, popełniają błędy i bez trudu można się z nimi utożsamić.
 
Historia jakich wiele, ale tylko w początkowej fazie. Im głębiej poznamy życie Elizy i to, w jaki sposób doszła do punktu, w którym jej życie w realu prawie nie istnieje, a zaburzenia dotykają jej codzienności z coraz silniejszym skutkiem, tym lepiej zrozumiemy jej zmienne zachowanie. Nie zawsze tkwienie w przekonaniu o słuszności naszych lęków ma łatwe rozwiązanie, często dotyka również sfer, za które to nie my jesteśmy odpowiedzialni.
 
Eliza, odnajdując szczęście i namiastkę bezpieczeństwa, może stracić swój azyl i tym samym być zmuszoną do walki z tytułowymi potworami. Francesca Zappia porusza ważne tematy, obrazując, jak łatwo jest tworzyć namiastkę realnego świata, odcinając się od problematycznych sfer. Ukazuje, jak ważne jest wsparcie bliskich. To porażająco realna i wielowymiarowa powieść, obok której nie da się przejść obojętnie i ocenić jej jednoznacznie. Widać to nie tylko przy analizie zachowań głównej bohaterki. Każdy może wysnuć inne wnioski, poprzeć inną stronę, lecz nie zaprzeczy temu, jak silnym potworem jest lekceważona depresja i z jaką siłą i podstępem może opleść każdego.
 
Szerokie spectrum tematów i wielowątkowość nie pozwalają na określenie konkretnej grupy czytelników. Eliza i jej potwory powinna trafić na półkę każdego rodzica nastolatka i do tegoż nastolatka, który często zostaje stłamszony przez ogrom problemu i brak zrozumienia.
 
Marta Daft

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT