PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

26.03.2019, 22:20
 • Autor Zappia Francesca
 • Tłumaczenie Cieślik Marek
 • Wydawnictwo Feeria Young
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Liczba stron 400
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2017-10-25

OCENA

Eliza i jej potwory
Eliza ma 18 lat i jest prawdziwą ekscentryczką i nerdem, a do tego boryka się z chorobliwą nieśmiałością oraz brakiem jakichkolwiek znajomych. Drwiny, wyzwiska, przemykanie pod ścianami i nieustanne okupowanie swojego pokoju  - tak wygląda jej życie w realu. W internecie za to jest LadyKonstelacją, ekstremalnie popularną na całym świecie autorką komiksu Morze potworne. Ma tam też swoją niewielką, ale wierną grupę wsparcia. Funkcjonuje więc właściwie tylko w sieci, rzeczywistości poświęcając tak mało uwagi, jak tylko się da.

I wtedy do jej szkoły trafia Wallace, były futbolista, a obecnie fan Morza potwornego i twórca fanfików na jego temat, który sprawia, że Eliza zaczyna dopuszczać do siebie myśl o życiu poza siecią. Hm, może związki międzyludzkie mają jakiś sens?

Ona i Wallace stają się sobie coraz bliżsi, dziewczyna nie chce jednak ujawnić mu swojej tajemnicy. Problem w tym, że z sekretów nigdy nie wynika nic dobrego i przez nie cały kruchy świat Elizy może runąć z hukiem... I jak wtedy stawić czoła swoim lękom? Jak pokonać własne potwory? Czy da się być blisko z kimś w realu?


RECENZJA
Drwiny, słowa pełne jadu i ta nieznośna myśl, by na zawsze stać się niewidzialnym niczym powietrze. Przemykać pomiędzy tymi, którzy pewność siebie mają bez wysiłku. We własnych czterech ścianach możemy czuć się sobą, zdobywać góry i piąć się do przodu. Tylko czy samotne, anonimowe sukcesy mogą dawać prawdziwą radość.

Jeśli kiedykolwiek mieliście w swoim otoczeniu kogoś nieśmiałego, to z pewnością wiecie, jak wygląda życie Elizy. Dziewczyna ma 18 lat i na co dzień boryka się z chorobliwą nieśmiałością i całkowitym brakiem znajomych. Każdy dzień w szkole wygląda podobnie. Musi walczyć z nieprzychylnością i niezbyt miłym traktowaniem. Wszystko się zmienia, gdy wraca do domu. To tam może oddać się swojej pasji. Eliza w internecie jest kimś innym. Autorką najbardziej poczytnego komiksu. Morze potworne znane jest na całym świecie podobnie jak LadyKonstelacja. Tyle że nikt w życiu nie powiązałby z tym przedsięwzięciem właśnie Elizy. Dziewczyna korzysta ze wsparcia, jakie dają jej wierni członkowie grupy fanów Lady Konstelacji, unikając jak tylko może codzienności w realu. Wszystko się zmienia, gdy do jej szkoły trafia Wallace, były futbolista i miłośnik Morza potwornego. Chłopak tworzy fanfiki dotyczące komiksu tworzonego przez Elizę i powoli kruszy jej mur. On i Eliza stają się sobie bliscy, a dziewczyna zaczyna doceniać kontakty międzyludzkie. Pozostaje pytanie, jak wyplątać się z tych kłamstw, z których zbudowała swój dotychczasowy świat. Czy jednym ruchem nie straci wszystkiego, co dawało jej poczucie bezpieczeństwa?
 
Francesca Zappia sięgnęła po dwa tematy bliskie memu sercu, komiksy i bycie outsiderem. Czy udało jej się realistycznie podejść do sprawy i przykuć moją uwagę?


Eliza i jej potwory pokazuję jak niepewnym i kruchym jest świat złożony z kłamstw, lęków i niezrozumienia. Ciekawa, wciągająca i poruszająca aktualne problemy. Świat Elizy dzieli się na ten w zaciszu domowym, przed ekranem komputera i ten, w którym musi zmagać się z brakiem zrozumienia, przyjaciół i przede wszystkim pewności siebie. Niczym dwie różne bohaterki, raz jej kibicujesz, by po chwili wściekać się na jej zachowanie. Autorka świetnie poradziła sobie z kreacją postaci. Nie są jednoznaczne, popełniają błędy i bez trudu można się z nimi utożsamić.

Historia jakich wiele, ale tylko w początkowej fazie. Im głębiej poznamy życie Elizy i to, w jaki sposób doszła do punktu, w którym jej życie w realu prawie nie istnieje, a zaburzenia dotykają jej codzienności z coraz silniejszym skutkiem, tym lepiej zrozumiemy jej zmienne zachowanie. Nie zawsze tkwienie w przekonaniu o słuszności naszych lęków ma łatwe rozwiązanie, często dotyka również sfer, za które to nie my jesteśmy odpowiedzialni.


 
Eliza, odnajdując szczęście i namiastkę bezpieczeństwa, może stracić swój azyl i tym samym być zmuszoną do walki z tytułowymi potworami. Francesca Zappia porusza ważne tematy, obrazując, jak łatwo jest tworzyć namiastkę realnego świata, odcinając się od problematycznych sfer. Ukazuje, jak ważne jest wsparcie bliskich. To porażająco realna i wielowymiarowa powieść, obok której nie da się przejść obojętnie i ocenić jej jednoznacznie. Widać to nie tylko przy analizie zachowań głównej bohaterki. Każdy może wysnuć inne wnioski, poprzeć inną stronę, lecz nie zaprzeczy temu, jak silnym potworem jest lekceważona depresja i z jaką siłą i podstępem może opleść każdego.

Szerokie spectrum tematów i wielowątkowość nie pozwalają na określenie konkretnej grupy czytelników. Eliza i jej potwory powinna trafić na półkę każdego rodzica nastolatka i do tegoż nastolatka, który często zostaje stłamszony przez ogrom problemu i brak zrozumienia.

Marta Daft

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook