Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:45
  • Autor Jansson Tove
  • Tłumaczenie Thylwe Halina
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału szwedzki
  • Liczba stron 240
  • Numer wydania II
  • Data premiery 2018-07-18

OCENA

Uczciwa oszustka

Uczciwa oszustka

Kolejna na polskim rynku wyjątkowa powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach
 
W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Anna to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Katri uzna Annę za łatwy cel swoich manipulacji.
 
Kobiety połączy dziwaczna relacja.
Czy jednak mogą się czegoś nawzajem nauczyć?

RECENZJA

Wszystko ma swoją cenę. Każdy krok w naszym życiu może zostać opodatkowany, wszelkie próby spełnienia swoich marzeń, bądź cudzych wymaga zapłaty. Złe uczynki często płacone podwójnie nie odstraszają potencjalnych oszustów przed obraniem złej drogi. Czy może być inaczej, a intencje ze złych zmienić się na lepsze?
 
Mała miejscowość Västerby leży nad zatoką skutą lodem. Mieszkańcy od miesięcy oglądają podobny obrazek, mianowicie padający śnieg. Ich życie składa się głównie ze śniegu i wymienianych przy okazji rozmów plotek. Tej zimy dotyczą one dwóch kobiet, Katri i Anny. Pierwsza z nich mieszka z bratem i bezimiennym psem, stroni od ludzi jak tylko może. Anna to mieszkanka sporej, starej posiadłości i równocześnie ceniona ilustratorka książek dla dzieci. Ich życia połączy los i plan, który zrodzi się z nie całkiem czystych intencji. Katri jest szanowana, choć stroni od jakichkolwiek głębszych relacji, pomagając za darmo i jednocześnie nie zaprzyjaźniając się z nikim. Jej życie to przede wszystkim praca i opieka nad młodszym bratem, który zafascynowany jest statkami. Gdy traci pracę i jedyne źródło zarobku podejmuje decyzje, która odmieni wszystko. Anna wydaje się idealnym obiektem do manipulacji. Czy tak będzie? Czego mogą nauczyć się od siebie dwie tak różne kobiety?
 
Tove Jansson zawsze kojarzyć będę z cyklu o Muminkach, jednak spod jej pióra wyszło dużo więcej. Uczciwa oszustka to jedna z powieści dla tych bardziej dorosłych czytelników. Czy trafiła w moje gusta?
 
Sięgając po ten tytuł, bałam się, że historia będzie infantylna i nieprzemyślana. Teraz po przeczytaniu całości, nie mam pojęcia skąd moje obawy. Tove Jansson od pierwszych stron zaskakuje. Niemal natychmiast przeniosłam się do wioski, która haftem i żeglugą stoi. Każdą komórką ciała czułam atmosferę miejsca i emocje kłębiące się wśród ludzi.
 
Jednak nie miejsce, a ludzie pozostawiają ślad na długo po skończeniu lektury. Autorka ciekawie skonstruowała nie tylko główne postaci, ale i te z drugiego planu, które pozornie mało istotne jednak w obliczu kolejnych wydarzeń, stawały się idealnym uzupełnieniem fabuły.
 
Powieściopisarka w swej powieści zwraca uwagę na nieodwracalność pewnych decyzji, na to jak dążenie do konkretnego celu może zmienić zarówno nas, jak i postrzeganie całego otaczającego świata. Katri chcąc spełnić marzenie brata i uciąć problemy finansowe rozpoczyna wcielenie planu. Krok po kroku uzależnia od siebie i swojej pomocy Anne, z którą łączy ją życie poza społeczeństwem. Kobieta dotychczas żyła na uboczu, więc z chęcią korzysta z pomocy oferowanej przez młodszą i pozornie uczynną Katri.
 
Nieoczywista, złożona fabuła i bohaterowie prości, nieświadomi ogromu zmian, idący swoim torem to świetna całość, którą przeczytałam w mgnieniu oka. Powieść zostawia w czytelniku ślad, uświadamia nam wagę podejmowanych decyzji i zwraca uwagę na to, jak różnie można postrzegać tę samą sytuację.
 
Uczciwa oszustka to powieść dwoista. Niby mało dynamiczna z małą ilością akcji, a jednak niepozwalająca się czytelnikowi oderwać. Chłodna i zdystansowana niczym relacja głównych bohaterek, a zarazem pełna emocji, intensywna. Zderzenie się dwóch biegunowo różnych postaw i ich wzajemne oddziaływanie na siebie działa zaskakująco dobrze. Powieść mogę polecić każdemu.
 
Marta Daft

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT