PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

6.05.2019, 14:51
 • Autor Killeen Matt
 • Tłumaczenie Urban Miłosz
 • Wydawnictwo Media Rodzina
 • Język wydania polski
 • Język oryginału angielski
 • Liczba stron 448
 • Numer wydania I
 • Data premiery 2018-09-19

OCENA

Sierota, bestia, szpieg
"Bękarty wojny" dla nastolatków. "Wredne dziewczyny" w nazistowskich realiach. Znakomity thriller szpiegowski dla młodzieży.

Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara - sprytna i impulsywna gimnastyczka - zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega, a ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Jeśli Sara pomoże mu w pewnej niebezpiecznej misji, on wywiezie ją z Niemiec. Dziewczyna przyjmuje więc fałszywą tożsamość, wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów i rozpoczyna grę o wszystko.

Sara odgrywała w życiu wiele ról. Była posłuszną córką. Utalentowaną gimnastyczką. Prześladowaną Żydówką. Teraz jednak musi stać się tym, czego nienawidzi najbardziej. Bo jedyną szansą, by przeżyć, jest stać się bestią jak inni.

Sara to gniewna, piękna i chwytająca za serce bohaterka, która musi dokonać niemożliwego w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Wyrazisty i filmowy styl autora wciąga czytelnika w skomplikowany świat Niemiec, które w przededniu wojny podążają za Hitlerem. Ale to protagonistka opowieści, Sara - przebiegła, odważna, o cierpkim poczuciu humoru, zdeterminowana nie tylko by przetrwać, ale także by pomóc przetrwać innym - pozostanie z czytelnikiem jeszcze długo po ukończeniu lektury. Sara przypomina nam, że świat nie docenia młodych, niewinnie wyglądających dziewczyn, zwłaszcza takich, które nie mają nic do stracenia.

"Sierota, bestia, szpieg" jest zarówno powieścią naszych czasów, jak i książką uniwersalną, ponadczasową. Jest czymś więcej niż tylko zapisem konkretnego czasu w historii, ale także mocnym oskarżeniem postawionym wszelkim totalitaryzmom. Spektakularna okładka, która doskonale oddaje szpiegowski charakter książki, spodoba się wszystkim nastolatkom.


RECENZJA
II Wojna Światowa to mroczny i burzliwy czas na kartach dziejów ludzkości. Ogrom nieopisanego, niewyobrażalnego i niezrozumiałego cierpienia, tysiące ofiar i setki katów, uważających się za lepszych niż inni. Historia, której świadkowie coraz liczniej skrywają się za czarną kurtyną śmierci... Czy przeszłość mogłaby wyglądać inaczej? Czy mogło wydarzyć się coś, co zmieniłoby bieg zdarzeń? Teraz to tylko dywagacje. I jakże duże pole do popisu dla pisarzy, którzy opowiadają swoje historie. Fikcyjne, choć poparte faktami. 

Sierota, bestia, szpieg to jedna z takich lektur, w których autor przemyca wiele wydarzeń, które naprawdę miały miejsce, tworząc jednocześnie własną rzeczywistość. Matt Killeen podszedł do zadania profesjonalnie, zapoznając się w wieloma materiałami dotyczącymi ówczesnych realiów. 

Książkę tę czyta się bardzo szybko. Czytelnik niemal od samego początku daje się porwać wirowi wydarzeń i z zainteresowaniem śledzi poczytania Sary. Autor stopniuje napięcie strona po stronie, by w kulminacyjnym momencie wybuchło niczym fajerwerki w Boże Narodzenie, a wywołany efekt "wow" trzyma się czytającego do zakończenia. 
Historię tę otacza mroczna aura pełna niepokoju i brutalności, która wydziera z niemal każdej kartki. Oczywiście nie brak też drobnych pozytywnych momentów, które niosą w sobie odrobinę nadziei, że w ludziach skrywali się ludzie, a nie tylko bestie. Matt Killeen ma ciekawe, całkiem lekkie pióro, biorąc pod uwagę tematykę tej książki. Sprawnie operuje słowem, którego plastyczność przemawia do czytelnika w licznych, ponurych obrazach, jakie ówcześnie zdobiły ulice wielu miast. Nastrój, jaki udało się zbudować autorowi, daje się poczuć, jak gdyby był czymś namacalnym, jak koc, który szczelnie otula, czasem pętając ruchy i uniemożliwiając niewyswobodzenie się z jego na pozór przyjemnie ciepłych fałd. Sceny rozpisane przez Matta Killeena, niczym kadry z filmu wojenno-szpiegowskiego przewijają się w głowie z każdą kolejną przewróconą stroną. 

Mocną stroną tej powieści są bohaterowie. Mattowi Killeenowi udało się stworzyć mocne, wyraziste charaktery, które tworzą ciekawą mieszaninę i nadają całości klimatu. Postać głównej bohaterki - Sary - intryguje talentem aktorskim i jego wykorzystaniem, a także zmusza do refleksji, czy nasze zachowanie i wybory w sytuacji, w jakiej się znalazła, tożsame. Autor stworzył silną, jak na swój wiek bohaterkę, która dzielnie walczy o przetrwanie w czasach, w jakich prowadzona jest akcja. 

Sierota, bestia, szpieg to ciekawa, a jednocześnie ponura historia, która pokazuje, że człowiek potrafi przystosować się do każdej sytuacji, jeśli zostanie do tego zmuszony przez życie. Nieustanna walka o kolejny dzień i życie, które w jednej chwili może zostać odebrane.

Jeśli więc macie ochotę na powieść osadzoną w czasie II Wojny Światowej ze szpiegowską nutą rozważnie sięgnięcie po ten tytuł. Matt Killeen zabierze Was w podróż po ówczesnym Berlinie i szkole dla panien... a to ledwie część tego, co oferuje...

Michalina Foremska

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook