Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

16.05.2019, 13:23
  • Autor Kid Cube
  • Tłumaczenie Zacharzewski Michał
  • Wydawnictwo Jaguar
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Liczba stron 250, 252
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2018-11-14

OCENA

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 3-4. Craftingowe sojusze, Ścieżka diamentu

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 3-4. Craftingowe sojusze, Ścieżka diamentu

Craftingowe sojusze
Pamiętnik młodego mieszkańca minecraftowej wioski. Dlaszy ciąg przygód Runta, wojownika ze wsi.

Trzeci tom popularnej serii opowiadającej o przygodach 8-bitowego wojownika.

Dziś wszystko się zmieniło. W końcu zrozumieliśmy, z czym mamy do czynienia. Wszystko, czego my - wieśniacy - uczyliśmy się w szkole... wszystko, czego ludzie dowiedzieli się z gry? to były jedynie podstawy. Zabawa dla dzieci. Teraz jednak musimy wznieść się na zupełnie nowy poziom i rozpocząć treningi na serio. Bo na murze i za nim wciąż jesteśmy noobam.

Treningi stają się bardziej intensywne. Po ostatnim ataku mobów cała wioska przygotowuje się do kolejnej bitwy. Wzmacnia systemy obronne, tropi szpiega, szuka nowych sojuszników. Ale Herobrine nic sobie z tego nie robi...

Czy Runt da z siebie na tyle dużo, by znaleźć się wśród pięciu najlepszych uczniów i zostać wymarzonym wojownikiem? Jedno jest pewne: razem z przyjaciółmi - Breeze, Maksem, Emerald i Stumpem - stanie do walki z największym zagrożeniem, z jakim kiedykolwiek miał do czynienia.

Ścieżka diamentu
To koniec. Wyglądało na to, że nasza wioska wkrótce przestanie istnieć. Nasza niesamowita wioska, ostatnia linia brony w promieniu tysięcy bloków, najzwyczajniej w świecie upadnie. Najbardziej absurdalne jest to, że moby nie miały z tym nic wspólnego. Do klęski przyczynił się jeden z najlepszych uczniów.

Runt ma poważne kłopoty. Młody wojownik musi przetrwać jeden z najbardziej brutalnych ataków w historii i stanąć do walki ze znanym sobie uczniem. Jakby tego było mało, zostało mu już tylko kilka dni na przygotowanie się do sprawdzianu z redstone?u, a póki co nic jeszcze nie umie. Kiedy Lola, geniusz redstone?u, nieoczekiwanie dołącza do jego drużyny, problem wydaje się rozwiązany. Ale związana z tym dziwna sytuacja może kosztować Runta jego marzenia?

RECENZJA

Otóż i są kolejne części - trzecia i czwarta - dzienników Runta, dwunastoletniego chłopca ze świata Minecraftii.  Konwencje książeczek Cube Kida się nie zmieniły, wciąż mamy do czynienia z pamiętnikiem, wciąż pełno tu rysunków, a Runt wciąż ma dwanaście lat - dziennik prowadzony jest ze sporą częstotliwością, więc od pierwszych zapisków mija tu zaledwie kilka tygodni. Dzieje się jednak dużo.

Runt jest coraz bliżej osiągnięcia swojego upragnionego celu - zostania wojownikiem. Poprawia swoje wyniki w różnych dziedzinach, ale również mierzy się z podstępami kolegów. W części trzeciej pod tytułem "Craftingowe sojusze" bardzo szybko pojawia się największy przeciwnik, do spotkania z którym mieszkańcy wioski przygotowywali się od dłuższego czasu. Sytuacja zatem się klaruje. Dochodzi również do pewnych roszad w sojuszach zawieranych przez uczniów, pojawiają się miłosne wątki. Wszystko dzieje się tu dość szybko, trudno jednak oczekiwać od dwunastolatka, by tworzył skomplikowane konstrukcje literackie przy opisie codziennych wydarzeń. Zwłaszcza, gdy czasu na zapiski ma niewiele, a często bywa przemęczony nadmiarem pracy. Właściwie to dość realistyczne.

Część czwarta - "Ścieżka diamentu" - opiera się w dużej mierze na poszukiwaniu strategii działania w zmiennych warunkach. Zaczyna się poniekąd tragicznie. Wydarzenia z pierwszych stron tego tomu mają w sobie jednak pewną głębię - co prawda dość trudno dostrzegalną przy skąpości opisu. Jest w tym brutalność, bezwzględność, ale i wskazanie na właściwy - choć trudny - sposób uporania się z własnymi, tragicznymi błędami. Bez wdawania się w szczegóły - mamy tu psychologiczne zmagania z ludzką naturą ? zarówno w dobrym jak i złym znaczeniu. Dalej książka biegnie już torem wspomnianych strategicznych rozgrywek, gdzie skutki pochopnych decyzji bywają nieoczekiwane. Tymczasem autor podsuwa nam kolejne zwroty akcji, wciągając nas poniekąd w wątek zagadkowy, pozwala czytelnikowi gubić się w domysłach. To najbardziej zaskakujący jak dotąd tomik serii.

Książeczki są napisane lekko i z humorem. To wszystko oczywiście na poziomie dziecięcym, część żartów rozśmieszy jedynie dziecko zorientowane w realiach gry Minecraft, a i problemy poruszane w książeczkach - nie licząc walki z potworami i innych "niedziecięcych" realiów - odnoszą się raczej do sfery rozterek małolatów. Co ucieszy rodziców - pamiętniki Runta nie są wulgarne, a chłopiec stara się postępować właściwie. Owszem, martwi przemoc jakiej zmuszone są dopuszczać się małoletni znajomi Runta wobec atakujących stworów, jednak dzieciaki te w większości nie są pozbawione ludzkich odruchów. Język pamiętników daleki jest od literackiego, wszak nie rozkoszom literackim mają służyć książeczki, a prostej, lekkiej rozrywce. I jeśli ograniczyć się do takich wymagań, seria jest satysfakcjonująca.

Iwona Ladzińska

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT