Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:40
  • Autor Cummings Lindsay, Alsberg Sasha
  • Tłumaczenie Brodzik Agnieszka
  • Wydawnictwo We need YA
  • Język wydania polski
  • Język oryginału angielski
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2019-06-05

OCENA

Zenith

Zenith

#1 New York Timesa. Powieść jednej z najpopularniejszych booktuberek w USA!
 
Zacznij niepowtarzalną, kosmiczną przygodę razem z pierwszym tomem serii Androma. 
 
Większość zna Andromę Racellę jako Krwawą Baronową, potężną najemniczkę, której bezlitosne rządy rozciągają się na całą Galaktykę Mirabel. Dla załogi jej szklanego statku Marauder jest po prostu Andi ? ich przyjaciółką i nieustraszoną przywódczynią kosmicznych piratów. Kiedy kolejna rutynowa misja nie przebiega zgodnie z planem, cała załoga Maraudera trafia w ręce okrutnego łowcy nagród.
 
Andi, zmuszona do udziału w niebezpiecznej misji, stawia czoła mrocznemu władcy owładniętemu żądzą zemsty. Załoga Maraudera stanie przed trudnym wyborem - albo przywrócą porządek w galaktyce, albo rozpoczną wojnę. Gdy statek rusza w stronę nieznanego, pewne jest tylko to, że już nikomu nie mogą ufać.

RECENZJA

Z reguły czytam romanse lub fantastykę, ale czasami lubię przeczytać coś z innego gatunku, bo można trafić na prawdziwe perełki. Czy tak było w przypadku książki Zenith Sashy Alsberg i Lindsay Cummings? Niestety nie, ale od początku. 
 
Główna bohaterka, Androma Racell jest wyjętą spod prawa piratką znaną wszystkim jako Krwawa Baronowa. Podczas rutynowej misji, Andi razem z całą załogą Marudera, statku, na którym jest kapitanem, trafia w ręce łowcy nagród. Jednak nie jest to taki przypadkowy łowca nagród, w przeszłości jego i Andi łączyło coś więcej, niestety ich znajomość nie zakończyła się dobrze. Jednak będą musieli zapomnieć o swojej wzajemnej niechęci, bo czeka ich misja, która okaże się, dużo bardziej niebezpieczna niż by się to na początku wydawało. 
 
Przed zabraniem się za książkę, nie czytałam, żadnych opinii, więc podeszłam do niej bez żadnych uprzedzeń, nawet nie wiedziałam, że z niej taki grubasek. Zazwyczaj nie czytam takich grubych książek, ponieważ często jest tak, że jest w nich dużo zbędnych momentów i niestety tak było w Znith
 
Historię poznajemy oczami aż sześciu bohaterów: Valena, Andromy, Klaren, Dexa, Nor i Liry. Spokojnie można było tę liczbę zredukować do trzech. Grubość książki wynika w głównej mierze właśnie z tego, że aż tylu bohaterów musiało opowiedzieć swoją historię. Nie zawsze była ona dla mnie interesująca. Najmniej podobały mi się fragmenty Liry, były one zbędne, nie wnosiły jakoś dużo do całej historii.
 
Co do bohaterów można ich nawet polubić. Pierwszy raz zdarzyło mi się, że bardziej polubiłam złego bohatera niż dobrego. Zachowanie Nor wydaje mi się uzasadnione, to czego była świadkiem w przeszłości i to, czego doświadczyła, sprawiło, że jest, jaka jest (sama na jej miejscu pragnęłabym zemsty). Z jednej strony bezwzględna królowa, z drugiej jednak strony dziewczyna nie do końca pewna siebie i potrzebująca ukochanej osoby przy boku. To właśnie jej fragmenty czytałam najchętniej. Z kolei w Andi coś mi nie przeszkadzało. Niby jest Krwawą Baronową, która zabija bez zastanowienia i na swoim sumieniu ma już setki istnień, ale ma też swój taniec z umarłymi (który zupełnie do mnie nie przemawia), bo tak naprawdę nie lubi zabijać. Coś mi w tym nie pasuje. Zastanawia mnie również to, jak wielki musi mieć swój miecz, ponieważ każde zabójstwo na nim zaznacza. 
 
Sam pomysł na fabułę mi się podobał, gdyby zostawić ciekawy początek, usunąć trochę z przydługiego środka i zostawić wciągającą końcówkę, książka byłaby naprawdę dobra. Dlatego też nie skreślam całkowicie serii o załodze Marudera i chętnie sięgnę po kolejny tom, gdy ten się pojawi, bo zakończenie mnie zaintrygowało.  
 
Na zakończenie warto wspomnieć o świetnej okładce. Wypukłe elementy, kolory, które pięknie się mienią w słońcu, jest to coś, co zachwyci każdą okładkową srokę. Plusem jest, też to, że pomimo swojej grubości, podczas czytania grzbiet się nie łamie. Jedynie co, do czego mogłabym się przyczepić, to zabrakło mi skrzydełek. Dbałam o książkę, trzymałam ją w etui, a i tak rogi mi się zadarły.
 
Honorata Jamroży

nowości

film
Nerve
Nerve
Emma Roberts ("Millerowie", "Sztuka dorastania") i Dave Franco ("Iluzja") w pulsującym nie...
Zwierzogród
Zwierzogród
Kinowy hit studia Walt Disney Animation! "Zwierzogród" to jedyne miasto z...
książka
Kosmiczne święta
Kosmiczne święta
Kosmiczna opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!Ru...
Do zobaczenia nigdy
Do zobaczenia nigdy
Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.Zasada numer 1: nie traktuj jej inacz...
muzyka
#1
#1
"#1" - debiutancka płyta Moniki Lewczuk znanej z takich hitów jak nostalg...
25
25
Długo oczekiwany, trzeci album Adele "25". Będzie to pierwsze wydawnictwo prezentujące no...
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT