Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

18.10.2020, 23:39
  • Autor Kozyra-Pawlak Ewa , Pawlak Paweł
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Język wydania polski
  • Język oryginału polski
  • Liczba stron 40
  • Numer wydania I
  • Data premiery 2017-09-13

OCENA

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

W tym niezwykłym ?ptaszniku? para znanych ilustratorów - w zachwycających akwarelach i obrazkach z kolorowych szmatek - opowiada o skrzydlatych mieszkańcach swojego ogrodu. Czyli o mazurkach, kosach, srokach, raniuszkach, szczygłach, sójkach, dzięciołach, szpakach, dzwońcach, kowalikach. Pełen poezji i humoru świat, który wyczarowują Ewa i Paweł Pawlakowie, zachęca i małych, i dużych czytelników do stworzenia własnej księgi spotykanych codziennie ptaków. Do tego, byśmy je pokochali i opowiadali o nich własnym głosem: rysując, wycinając, wklejając, kolekcjonując ptasie pióra, przygody i anegdoty...

RECENZJA

Uroczy i inspirujący elementarz dla każdego początkującego ornitologa
 
W dzieciństwie moją ukochaną książką był czarno-biały atlas zwierząt, który zawsze przeglądałam wspólnie z ciocią. To on obudził we mnie pierwsze uczucia miłości do zwierząt i szacunek dla świata przyrody. Teraz na polskim rynku dostępnych jest znacznie więcej pozycji, przyszykowanych specjalnie z myślą o dzieciach, nie każda jednak ma w sobie coś wyjątkowego. Jednak po zapoznaniu się z "Małym atlasem motyli" wiedziałam, że również "Mały atlas ptaków" autorstwa Ewy i Pawła Pawlaków będzie taką właśnie unikatową propozycją. 
 
Wnętrze atlasu
 
Wydanie składa się z prezentacji ponad dwudziestu gatunków występujących w Polsce ptaków. Są wśród nich między innymi: kowalik, sójka, zięba, dzięcioł, kos i wiele, wiele innych. Dla każdego z nich przeznaczone zostały dwie strony w książce. Na jednej znaleźć można krótki opis, zdjęcia, ilustrację przedstawiciela danego gatunku, oraz portretujący go, dziecięcy rysunek. Druga natomiast w całości poświęcona została modelowi wykonanemu w niecodziennej technice (kolaże, wyklejanki, naszywanki, haft). Wszystko to umieszczone zostało na twardych, tekturowych stronach, które bez trudu (i ryzyka porwania) przeglądały będę nawet małe dzieci. 
 
Moja opinia i przemyślenia
 
"Mały atlas ptaków" to książka stworzona jakby specjalnie po to, by zainteresować najmłodszych czytelników otaczającym nas światem. Moim zdaniem genialnym posunięciem było zamieszczenie w elementarzu rysunków Hani Cisto. To właśnie one zachęcą dzieci, by również podjęły się próby narysowania swojego ulubionego ptaka. Dobrze też, że obok ilustracji i innych prac pojawiają się zdjęcia, na których każdy czytelnik może zobaczyć, jak taki ptak wygląda w rzeczywistości (chociaż ilustracje są tak świetne, że praktycznie nie ma między nimi różnicy).
 
Mimo jednego nazwiska na okładce możemy zauważyć, jak wiele osób poświęciło swój czas, by powstał "Mały atlas ptaków". Konsultacje merytoryczne, redakcja, korekta, zdjęcia wyraźnie świadczą o tym, że Ewa i Paweł Pawlakowie nie stworzyli tej książki sami. Starali się tak bardzo, że w swoją pracę włączyli wiele innych osób, by wydanie było doskonałe. Takie właśnie jest. Nie sądzę, by cokolwiek dało się wykonać lepiej. 
 
Podsumowanie
 
Sądzę, że "Mały atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków to książka godna polecenia wszystkim młodym odkrywcom. Wraz z nią możemy wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu zaprezentowanych na jej stronach gatunków. Kto wie, ile z nich uda się nam zobaczyć? Być może uda się nawet wykonać własne fotografie, narysować rysunki i stworzyć własny, mały, pamiątkowy album?
 
Wiktoria Aleksandrowicz

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT