REDnacz
PORADNIK EMILA: Zrób sobie książkę (1)
W tegorocznej edycji Bazgroła postanowiliśmy podnieść nieco poprzeczkę dla części jego uczestników. Kto chce może poprzestać na napisaniu bajki/baśni i wykonaniu do niej ilustracji, kto jednak uważa, że stać go na więcej może wykonać z niej swoją własną książkę! Nie mamy wątpliwości, że sobie poradzicie - poprzednie edycje pokazały, że talentu w tym narodzie nie brak! Jeśli jednak nadal szukacie natchnienia, to może cykl porad jak wykonać własnym sumptem artystyczną książkę będzie dla Was pomocny.
Prezentujemy Wam dziś pierwszy odcinek poradnika Izabeli Jędrukal-Mocur, która wraz z synem Emilem znalazła się w gronie laureatek 3. edycji Bazgroła. Postanowiliśmy niecnie wykorzystać tę znajomość i oto tego efekt!

Mam nadzieję, że się Wam spodobają te poradniki i będą pomocne przy pracy.

Instrukcja wykonania książki harmonijkowej z pojedynczych kartek, jednostronnej z okładką.

Do wykonania książki potrzebujemy:
- Sztywny papier lub kartoniki dowolnej ale takiej samej wielkości (wystarczająco sztywne aby nie zwijały się). Można kupić brystol, karton, papier wizytówkowy lub inny podobny.
- Taśma klejąca (brązowa lub papierowa z klejem na wodę), można też użyć pasków cienkiego papieru lub tkaniny.
- Nożyczki (klej).

Na pojedynczych kartonikach rysujemy kolejne strony naszej książki. Rysunki mogą być połączone z tekstem lub tekst może znajdować się na osobnych kartonikach. Ważne aby kartki tworzyły ciąg a pierwsza - okładkę, ostatnia - okładkę tylną. Pojedyncze kartki układamy tak, aby tworzyły kolejne strony książki. Zaczynamy od sklejenia okładki przedniej z pierwszą stroną następnie sklejamy kolejne kartki aż pozostaje nam ostatnia (tylna okładka). Pierwszą i ostatnią kartkę sklejamy ze sobą  taśmą, przykładając kartki do siebie (możemy od spodu lub na zewnątrz). Przy klejeniu (szczególnie okładki) bierzemy pod uwagę grubość kartek tak, aby mogły się łatwo zginać (sklejone zbyt ciasno nie pozwolą na ich przewracanie). Książka gotowa.

A tak wykonaliśmy książkę harmonijkową z Emilem:

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI - EMILOWE ZIELNIKOWE Na początku marca, podczas pobytu u babci, Emil tworzył książkę.
Wyczekiwaliśmy wiosny, już pojawiały się pierwsze jej zwiastuny ale wciąż nie było kwiatów, zieleni.
W tej tęsknocie za roślinnością powstała nasza książka zielnikowa.
Głównymi bohaterami książki są zasuszone rośliny, które zbieraliśmy przez rok i suszyliśmy w ciężkiej encyklopedii.
Kartki książki to wewnętrzne,stare okładki z płyt, pięknie odbarwione, postarzone przez czas. Idealnie pasowały do zasuszonych roślin. 

Emil każdego dnia tworzył jedną kartę. Wybierał roślinę, którą przyklejaliśmy do kartki. Następnie dorysowywał do roślinki swoją opowieść. Przy okazji poznawał nazwy i budowę roślin. Opowieści dorysowane były często niesamowite, surrealistyczne, Emil głośno o nich opowiadał a ja zapisywałam je .
Gdy Emil zakończył swoją pracę tworzenia poszczególnych kartek, ja połączyłam je [ za pomocą papierowej taśmy ] w jedną całość. Wydrukowałam opisy Emila na karteczkach i przykleiłam obok rysunków. 

Połączyłam pierwszą i ostatnią kartkę, tworząc okładkę.

Nasze dzieło układamy na półeczce z książkami artystycznymi.