Zabazgrolone żółte karteczki!

5 marca 2019, 21:48
Zabazgrolone żółte karteczki!
Post-it note - samoprzylepne karteczki wielokrotnego użycia, opracowane w amerykańskim laboratorium 3M. Znajdujący się na ich odwrocie pasek o właściwościach adhezyjnych umożliwia umieszczanie tymczasowych notatek na dokumentach i wszelkich innych powierzchniach. Zastosowany klej pozwala na łatwe odrywanie karteczek bez ryzyka rozerwania papieru czy pozostawienia śladów na podłożu. Choć są dostępne w szerokiej palecie kolorów i kształtów, najbardziej popularny kolor to jasno żółty, a kształt - kwadratowy.

Post-it note zostały wynalezione przez Arthura Frya, który zastosował na nich słaby klej, opracowany podczas poszukiwania supermocnego kleju przez chemika Spencera Silvera. Od 1980 do lat 90., gdy wygasły prawa patentowe, były produkowane wyłącznie przez fabrykę 3M w Cynthiana w stanie Kentucky. Pomimo wygaśnięcia ochrony patentowej, nazwa Post-it pozostaje zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do 3M.

Tyle Wikipedia, ale co karteczki post-it mają współnego z Bazgrołem? Sporo!

Otóż co roku nagradzamy jedną bibliotekę, szkołę, przedszkole i przyznajemy jej tytuł najbardziej zabazgrolonej placówki. Oprócz dyplomu laureat dostaje pudło z gadżetami, książkami, grami etc. W tym roku postanowiliśmy dodać coś jeszcze, czyli karteczki post-it. Ale karteczki niezwykłe - zawierające autografy i pozdrowienia dla uczestników konkursu od osób znanych i lubianych, aktorów, piosenkarzy, pisarzy, grafików. Wszystkie przypięte do wielkiej tablicy wraz z dyplomem przyznania tytułu najbardziej zabazgrolonej placówki. I to nie jednej tablicy! Dwóch tablic dla dwóch placówek!

Autografy jakich osób znajdą się na tych karteczkach? To niespodzianka, którą odkryjemy dopiero podczas finału 24 maja 2019 roku na Stadionie Narodowym!

Kanał YT