PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Artykuły

Sztuki piękne
REDnacz
Kiedy zaczęło się zainteresowanie rysowaniem, a kiedy ukierunkowało się to (głównie) na ilustrację dla dzieci? 
Rysowanie... od zawsze. Tuż przed maturą pojawiły się pomysły, by pogrzebać w ziemi (archeologia) lub połaskotać meduzy (oceanografia). Gdy gorączka pomaturalna spadła zarzuciłam teczkę z rysunkami na ramię i pojechałam na egzaminy. Udało się.
Od dawna chciałam ilustrować dla dzieci, szczególnie, gdy pojawiły się w moim życiu własne. Nie było ku temu okazji, a zawodowo byłam dość zajęta. Przypadek sprawił, że poznałam szalonego autora książek dla dzieci - Tomka Trojanowskiego. Nadajemy na podobnych falach, tak mi się wydaje. Zdecydowanie lepiej jest pracować w takim tandemie. 

Ile w prezentowanym stylu jest niepowtarzalnej Ciebie, a ile podpatrzeń warsztatu starszych kolegów?
Stworzyłam własny styl. Choć odkąd pamiętam byłam pod wrażeniem rysunków satyrycznych w "Szpilkach", przedruków z zachodniej prasy m.in. z "Puncha", "New York Times". Potrafiłam oglądać je godzinami. Świetni rysownicy. Z polskich: Daniel Mróz, Maja Berezowska, Marek Raczkowski. Francuz - Peynet.

Kto był Twoim guru, niedoścignionym mistrzem, którego prace wywoływały zachwyt i uczucie zazdrości? 
Zachwyt, podziw i pokorę. Daniel Mróz, krakowski rysownik związany z "Przekrojem", ilustrator prozy Lema. Józef Wilkoń (choć zdecydowanie wolę "przestrzenne ilustracje" - rzeźby), wczesny Stasys. Rosyjska szkoła ilustratorska - wiele książek z rosyjskimi bajkami z dzieciństwa stoi obowiązkowo w mojej bibliotece, ze współczesnych - Vladislav Erko, Gennadij Spirin. A ten, który spowodował, że jestem rysownikiem, a nie archeologiem to Giotto, też "ilustrator". Średniowieczny.

Jak rozpoczęła się Twoja profesjonalna działalność na rynku ilustracji dla dzieci? Jakieś wydawnictwo zauważyło Twój talent, czy trzeba było pukać do wielu drzwi? 
Jak już wspomniałam, przypadek sprawił, że poznałam Tomka Trojanowskiego, autora (już wtedy kilku książek dla dzieci). Szukał kogoś, kto powoła do życia Jego szalonych bohaterów. Pierwsza wspólna książka to ?Wielki powrót? (nominacje do IBBY), następne: "Uciekinierzy" i "Misja Lolka Skarpetczaka". Potem miałam kilka propozycji. Zrealizowanych niewiele.

Czy oprócz ilustracji dziecięcej zajmujesz się jeszcze jakąś działalnością artystyczną?
Z zawodu jestem scenografem teatralnym. Od 14 lat przygotowuję scenografię i kostiumy do spektakli dla dorosłych. Przez kilka lat rysowałam (rysunki satyryczne) dla "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej" (Olsztyn). I maluję. Sporo. Od lat. Na płótnie, olej, tempera, akryl. Po kilku tygodniach pracy z grupą ludzi, po premierze lubię wracać do swojej pracowni. Głośna muzyka, zapach werniksu.

Wiem, że wielu grafików, chcąc stworzyć w pełni swoje dzieło sięga po pióro i zaczyna pisać. Czy w Twoim wypadku jest podobnie?
Owszem, ale jeszcze na etapie pomysłu. To takie powszechne?

Czy jest jakaś praca w Twoim dorobku, która wzbudza największy sentyment, która - Twoim zdaniem - wyszła Ci najlepiej, a z której nie jesteś do końca zadowolona?
Rozumiem, że chodzi o ilustracje... "Wielki powrót". Torba i Puzon, bohaterowie... tak, bardzo dobrze "rysowało" mi się ich świat. Obydwaj mieli specyficzne poczucie humoru. A to cenię najbardziej.

Jakieś plany na przyszłość? I tę najbliższą, i nieco dalszą?
Mam plan, by zrealizować swoje plany...

Co możesz podpowiedzieć małych artystom, którzy chcą swą przyszłość związać z rysowaniem? Jakieś rady starszej koleżanki? 
Ćwiczyć, ćwiczyć rękę i oko. Oglądać obrazy, zdjęcia... Ćwiczyć wyobraźnię. Tak, jak muzyk. Aktor, tancerz... I czytać. Lubić czytać. Kochać czytać. I wyobrażać sobie to, o czym się czyta.


Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook