PapierowyPies.pl
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
KSIĄŻKA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

8.07.2014, 17:49
 • autor John Green
 • tłumaczenie Magda Białoń-Chalecka
 • tytuł oryginału The Fault in Our Stars
 • wydawnictwo Bukowy Las
 • data wydania 6 lutego 2013
 • ISBN 978-83-62478-89-7
 • liczba stron 312

KUPUJ

OCENA

Gwiazd naszych wina
Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat.

Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.
Wnikliwa, odważna, pełna humoru i ostra Gwiazd naszych wina to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia w niej tragiczną kwestię życia i miłości.


RECENZJA

Pamiętacie łączoną recenzję "19 razy Katherine"? Prezentujemy drugą (chociaż chronologicznie pierwszą) książkę autorstwa Johna Greena! "Gwiazd naszych wina" - byliście w kinie, a może czytaliście? Kto się wzrusza, a kto nie? Przeczytajcie i dowiedzcie się!

Michał: Pierwsza książka, debiut literacki autora, Johna Greena. Powieść doczekała się już ekranizacji, niedawno zresztą wprowadzonej do kin. Co decyduje o jej fenomenie? Szczerze mówiąc, naprawdę nie wiem. A może Ty znalazłaś odpowiedź, Marcelo?

Marcela: Nad fenomenem tej książki zastanawia się dużo osób, w końcu to prosta historia... jednak ujmuje za serce. Wydaje mi się, że perełką wyróżniającą ją od innych tego typu powieści, jest to, że opowiada o trudnych problemach w sposób lekki - dostępny dla młodzieży. Nie sądzisz tak, Michale?

Michał: Dobrze, że wspomniałaś o tej historii! Wydaje mi się, że to właśnie dzięki niej ten sukces jest tak duży! Dlaczego? Ponieważ autor bezsprzecznie gra na emocjach czytelnika! Czy perfidnie? Nie, zdecydowanie nie. Tak jak powiedziałaś, prosta, ale chwytająca za serce. Wzruszenie towarzyszyło mi już od pierwszych stron powieści. Myślę, że nawet ci z chłopaków, którzy gwarantują zachować brak emocji, poddadzą się - bądź co bądź, ja sobie obiecywałem. A jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Marcela: Greena, więc dużo się na temat autora wysłuchałam, jak i jego powieści. Ale gdy tylko chwyciłam książkę - już wiedziałam, że te pozytywne opinie nie były wyssane z palca. Pozycja zawładnęła moje bijące serduszko, jak i wzruszyła dogłębnie (bez chusteczek się nie obeszło). Ba! Nawet i złość mnie wzięła, bo utożsamiłam się z bohaterami, i wyklinałam jaki świat może być niesprawiedliwy. Tej książki nie da się przeczytać bez choć cienia emocji na twarzy... no chyba, że ktoś jest robotem!
Cieszę się, że i męska część sięga po tę powieść, bo niestety jak się słyszy słowo romans - faceci nagle wyginają... Zapytam więc - co podobało Ci się najbardziej w całej opowieści?

Michał: Och, to dość trudne pytanie. Wspominałaś, że podobała Ci się lekkość, z jaką Green opisał całą opowieść. Owszem, dla mnie to też był istotny czynnik. Jednak, ja kocham książki, które wzbudzą u mnie emocje! Tutaj to dostałem! Co więcej, podane na tacy, bez szczególnego wysiłku. Ale najważniejszym powodem, dlaczego uwielbiam tę historię jest brak przesady z miłością! Owszem, ona jest, ale nie na każdym kroku, nie mam uczucia, że ktoś próbuje ją wepchnąć na silę. Tak jak powiedziałaś, męska cześć zdecydowanie odcina się od romansów i tutaj cóż, popieram ją, ale muszę przyznać, tu nie mogłem narzekać.
Skoro opisaliśmy już uczucia i emocje, co sądzisz o bohaterach?

Marcela: Urzekli mnie, bo po prostu byli świetnie wkomponowani w powieść. Nie było u nich przesady, słodzenia, autor ich nie oszczędzał i nie traktował jak cenne jajko, które może się rozbić. Byli... po prostu normalni - jak nastolatkowie, a przecież obok nich jak cień krążyła choroba! Nawet Isaac, który wiedział o operacjach i o tym, co się z nim stanie, nie rozpaczał. Autor tak ciekawie wykreował swe postaci, że nawet po zamknięciu książki, nie możemy o nich zapomnieć. A co sądzisz, o głównej parze bohaterów?

Michał: Ujmująca. Znakomite połączenie charakterów, naprawdę. Zauważyłaś, że mówimy o wszystkich jak o żywych osobach? Tak, zdecydowanie nas urzekła ta opowieść. A czy pamiętasz może co autor napisał we wstępie?

Marcela:  Tak, jak w każdej swej powieści - że wszystko jest fikcją literacką autora i wytworem jego wyobraźni. Nadal zastanawiam się, czy to na pewno prawda... Podziwiam Greena za jego pomysłowość i danie życia tej historii (inaczej się chyba tego nazwać nie da).

Michał: Na potrzeby zrozumienia czytelników zdradzę, że John Green wykreował swoje postacie tak dokładnie, że przypisał im ulubione tytuły powieści. Jedna z tych była tak... cóż, niesamowita i zostawiająca piętno, że zacząłem jej szukać. Wbrew temu, o co sam John prosił. Czy Ty też tak miałaś?

Marcela:  Również spodobał mi się ten tytuł! I ogólnie połączenie dalszych wydarzeń właśnie z nim. A odpowiadając na Twoje pytanie - tak, byłam również tak ciekawska jak Ty, a może chciałam udowodnić sobie, że jednak to nie fikcja... I doszukałam się w Internecie "An Imperial Affliction", ale z tego co wyczytałam, nie jest to wydana książka, a tylko wstawiona, ot tak... Chyba, że Ty znalazłeś coś ciekawego?

Michał: Niestety, nic nie znalazłem. Wiem jednak, że bardzo lubisz cytaty. Zadam Ci pytanie, w takim razie: jaki cytat podobał Ci się najbardziej?

Marcela:  Heh, ale Ty mnie dobrze znasz! Cóż w tej książce jest ich od grona, a niektóre wprost genialne! Nie podam więc znanych już (gwiazdy, okay...), tylko sięgnę dalej: "- Nie zabijają, dopóki ich nie zapalisz - powiedział, kiedy samochód zatrzymał się przy nas. - A ja nigdy żadnego nie zapaliłem. Widzisz, to metafora: trzymasz w zębach czynnik niosący śmierć, ale nie dajesz mu mocy, by zabijał."
Swoją drogą ta metafora po prostu mnie zaskoczyła, a jak Ty na nią zareagowałeś?

Michał: Również byłem niesamowicie zdumiony! Ale to jeszcze jedna cecha Gusa - co tylko potwierdza wspaniałość Greena.
Czy chciałabyś dodać coś jeszcze?

Marcela:  Myślę, że tyle wystarczy. W końcu co tu dużo mówić? Po prostu trzeba wziąć książkę i przeczytać! A potem zachwycać się z nami...

Michał: Masz całkowitą rację. Tutaj chyba nie mamy wątpliwości, prawda? Maksymalna ocena?

Marcela:  Mam nadzieję, że to było pytanie retoryczne, Michale. Ale odpowiem, dla pewności - oczywiście!

Rozmawiali: Marcelina Pomper i Michał Rejmer

Komentarze

Ostatnie     recenzje

Imprezy

Nowości

FILM
KSIĄŻKA
MUZYKA
GRY

Konkursy

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej niż inni? Tylko w naszym Newsletterze dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki!
» dzierżawa ekspresów do kawy
» automaty vendingowe
» Duzeka.pl
» Tottenham Hotspur
» szkarlatyna - jak leczyć u dzieci?

 • Moda
 • Sprzęt
 • Wywiady

Nasze     Patronaty

Madzia i Pirat na tropie baśniowej przygody
Szalona wyobraźnia, rozpierająca radość oraz ciekawość tego, co nieznane, tajemnicze i...

Po
    sąsiedzku

"Margo" Tarryn Fisher
W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność?
Nasze recenzje
Przygody kota Filemona - Marek Nejman, Sławomir Grabowski
Po ostatnich, dorosłych książkach, przyszedł czas na propozycję dla najmłodszych!
Mercy In Your Eyes
Caraval - Stephanie Garber
Gdy przeczytałam opis, książka skojarzyła mi się z piękną powieścią ?Cyrk nocy? spod pióra Erin Morgenstern ...
Zapatrzona w książki
Największe uniesienie i największy upadek
 Kiedy znajdziesz kogoś, kto rozśmieszy Cię w chwili, w której twoje serce chce płakać- trzymaj się go. Będzie tym, który zmieni twoje życie
niekończące się marzenia
To skomplikowane Julie
Mam ogromną nadzieje, że kolejna opinia do tego właśnie tytułu nie zniechęci potencjalnych czytelników. Miałam jeszcze troszkę odczekać z opisaniem
"Alive/ Żywi" Scott Sigler
Na początku poznajemy główną bohaterkę. Chciałbym napisać o niej coś więcej, ale nie jestem w stanie - czytelnik wie tylko to, co ona sama, czyli... praktycznie nic.
Książkowy raj od drugiej strony
"Inferno" Dan Brown
Robert Langdon budzi się w szpitalu we Florencji. Nie pamięta, jak się tu znalazł i dlaczego. Lekarze informują go, że został postrzelony i cudem uszedł z życiem. Naukowiec nie bardzo rozumie, czemu k
Nasze recenzje
Naśladowcy - Ingar Johnsrud
Miłośnicy skandynawskiego kryminału, którzy są obyci z tym gatunkiem literackim wiedzą, kim jest Jo Nesb? czy Stieg Larsson.
Czytam więc żyję
Edward Strun - Wolność Urojona
Zdarza się Wam czasem usiąść i pomyśleć nad życiem? Ale tak naprawdę pomyśleć i zastanowić się, co my tak naprawdę robimy i dokąd zmierzamy?
More Julie
O dwóch takich, którzy byli magami (Jonathan Strange
Seriale na podstawie książek są albo naprawdę przeciętne, albo wyjątkowo interesujące. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić Pretty Little Liars, Pami&
Na zimowy i letni wieczorek
Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
Cześć,Na mogagat.pl jeszcze przez trzy dni trwa konkurs, w którym do wygrania dwa egzemplarze książki "Cudownie tu i teraz". Zapraszam!KONKURS
Nasze recenzje
Konkurs październikowy
Z okazji wczorajszego dnia nauczyciela (wstyd, że zapomniałyśmy), publikujemy spóźniony konkurs :P Zadanie: Jaka książka nadaje się dla nauczyciela? Może
FAKTY DO KUPY - 1003 CIEKAWOSTKI DO PRZETRAWIENIA NA OSOBNOŚCI
„Fakty do kupy” wydane przez wydawnictwo Pascal nie są typową książką. Jest to zbiór 1003 ciekawostek do przetrawienia na osobności. Występuj
,,Ostatni dzień lata" Joyce Maynard
Książkę otrzymałyśmy od Asi z okazji roku bloga Sisters92. Postanowiłam się więc z nią zapoznać.Czytaj więcej »
Książkowy raj od drugiej strony
"Przypadkowe szczęście" Abbi Glines
Abbi Glines to powieściopisarka, która ma na swoim koncie kilka hitów. Jedną z jej powieści jest Przypadkowe szczęście, które w 2014 roku wydało wydawnictwo Pascal.
"Plaga samobójców" Suzanne Young
Zdawać by się mogło, że dystopijny szał powoli przemija. Po kinowym sukcesie "Igrzysk śmierci", powieści tego typu opanowały półki księgarni.
Waniliowe czytadła
"Ten jeden rok", Gayle Forman - fascynująca i głęboka podróż z Willemem
Po pierwszej części kolejnej kultowej mini-serii Gayle Forman, przyszedł czas na kontynuację - Ten Jeden Rok.
Decode Books
Co ostatnio przeczytałam...
Stęskniłam się za pisaniem. Naprawdę :) Ale nie mam weny na pisanie recenzji, tak dawno tego nie robiłam, że nie wiem, czy jeszcze pamiętam, jak się to robi :D
Books are Mirror of the soul
Stosik jesienny ~30~
Witajcie Kochani już w jesiennych klimatach! U Was też taka pogoda w kratkę? Przynajmniej jeszcze liście jeszcze nie spadają...Przychodzę dziś do Was ze stosikiem, w
Magiczny Świat Książki
"Jak pies z owieczką" - Hanna Łącka
Poznajcie Halę - małą, uroczą owieczkę, która dzięki wrodzonej ciekawości uczy się poznawać otaczający ją świat oraz samą siebie.
facebook