Noc Kupały

14 lutego 2014, 17:01,
Noc Kupały
Zanim zagłębimy się w dalszą część tekstu, wyjaśnijmy sobie, czym jest ta tajemnicza Noc Kupały, której nazwę ujrzymy jeszcze niejednokrotnie... Wywodzi się z obrzędów pogańskich Słowian, którzy 21 czerwca obchodzili nie tylko dzień urodzaju, miłości i płodności, ale też dzień radości, ognia, wody, słońca i księżyca. Nazywa się ją także "sobótką", "palinocką" czy "kupałnocką". Po wprowadzeniu chrześcijaństwa Kościół usiłował wykorzenić to święto, zamieniając je w Noc Świętojańską (od św. Jana). Cóż, skutki jego działalności były marne.

Zarówno walentynki jak i sobótka mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Jedni z antyfanów twierdzą, że imieniny św. Walentego to nic innego jak komercja, na której nie zyskuje nikt oprócz sklepów, inni, że Noc Kupały to jeden z tych nielicznych dni w roku, kiedy ludzie pozwalali sobie na rozwiązłość. Krótko mówiąc: wymówka do odprawiania orgii. A jak jest naprawdę? 

Podczas gdy w walentynki bawią się głównie zakochane pary, a samotna część społeczeństwa patrzy na to wilkiem, w Noc Kupały bawił się cały lud. Była to doskonała okazja do odnalezienia swojej drugiej połówki. Kobiety puszczały w nurt rzeki wianki, aby wywróżyć sobie rychłe zamążpójście (czy też jego brak), zakochane pary przeskakiwały przez płonące ogniska, by sprawdzić, czy ich miłość przetrwa...

Co wniosły walentynki do naszego życia? Nic. Co najwyżej spory o to, czy jest to święto godne uwagi. Z kolei sobótka dostarczyła nam kilku przesądów i obrzędów, które wciąż funkcjonują. Co konkretnie mam na myśli? Co roku odżywającą historię o poszukiwaniu kwiatu paproci, wiarę, że nie należy kąpać się w rozległych zbiornikach wodnych przed 21 czerwca, czemu po przyjęciu chrześcijaństwa usilnie starano się nadać katolickie pochodzenie. 

W ostatecznym rozrachunku bez wahania mogę powiedzieć, że walentynki to dzień do bólu przesłodzony, tani i płytki, jednak nieszkodliwy. Bo cóż może zaszkodzić podarowanie komuś pluszowego serduszka? Z kolei Noc Kupały to święto przepełnione pogańską magią, rozrywką i radością... Czy jest niebezpieczne? To już zależy tylko i wyłącznie od nas.

nowości

film
Mój książę z bajki
Mój książę z bajki
Omar Sy („Nietykalni”, „Samba”), Bérénice Bejo (&bdq...
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Scooby-Doo: Wesołego Halloween!
Nadeszło ulubione święto Scooby-Doo i Kudłatego! Fałszywe potwory i mnóstwo słodycz...
książka
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wiecz&...
Goście na Boże Narodzenie
 Goście na Boże Narodzenie
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowyw...
muzyka
Future Nostalgia
Future Nostalgia
"Future Nostalgia" to drugi studyjny album angielskiej piosenkarki Duy Lipy. ...
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Śpiewanki Piosenki Dla Dzieci
Lista utworów 1. DZIK JEST DZIKI 2. ZUZIA, LALKA NIEDUŻA 3. stary niedźwiedź 4....
gry
Obecność
Obecność
Jest XXV wiek. Minęło wiele pokoleń od czasu, kiedy ludzkość zdecydowała się na ucieczkę w...
Bankrut
Bankrut
NEGOCJACJE, KRZYKI I GWAR JAK NA TARGU!W tej grze nie czekasz na swoją kolejkę, wszyscy gr...

Kanał YT