Jeśli pogoda dopisze dzieciaki opanują nie tylko przestrzenie zamknięte, ale również podwórko przy ul. Foksal 11. Zapraszamy w sobotę, 12 kwietnia, w godzinach 11:00-18:00. Uwaga: na niektóre zajęcia obowiązują zapisy. Jednak spora ich część jest otwarta dla wszystkich. Rodziców oczywiście zapraszamy również, na pewno będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności artystyczne.
Z zajęć otwartych zaplanowaliśmy - inspirowane polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi - warsztaty muzyczne i plastyczne. Wśród atrakcji czekających na naszych małych gości znajdzie się m.in.: malowanie pisanek, tworzenie palemek, współtworzenie instalacji artystycznej. Artyści plastycy z Fundacji Atelier zabiorą chętne dzieci na specjalny plener malarski. Plener potrwa w godzinach 15:00-18:00. Na zajęcia otwarte nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.
Zachęcamy do zapisywania się na wyjątkowe zajęcia edukacyjne z grupą Archidzieciaki pt. "PO DWU STRONACH BRAMY, CZYLI ARCHITEKTURA I PUSTKA". W ramach warsztatów dzieci pogłębią swoja wiedzę architektoniczną. Czy architektura miejsca wpływa na nasze myśli i odczucia? Jakie warunki przestrzenne sprawiają, że możemy się swobodnie odprężyć, a co mobilizuje nas do aktywności? O zagadkach odczuwania przestrzeni, momencie przejścia z obszernego w ciasne, "efekcie bramy" i innych fenomenach miejsc będziemy rozmawiać na kolejnych warsztatach architektonicznych Archidzieciaki. Pośród opustoszałego krajobrazu pustynnego zbudujemy bramę do Jerozolimy - tętniącego życiem miasta -mówi Zofia Orłowska organizatorka Festiwalu Gorzkie Żale z Centrum Myśli Jana Pawła II.
FORMA
Warsztaty mają formę zajęć zamkniętych prowadzonych według ustalonego scenariusza, ze stałym zaangażowaniem prowadzących. Przeprowadzane dla określonej ilości uczestników i osiągające wyrazisty efekt w postaci skończonego zadania budowlanego. Na warsztaty składają się: edukacyjna prezentacja, grupowe zadanie projektowo-budowlane, indywidualne zadania projektowo-budowlane oraz podsumowanie.
Grupa liczyć będzie do 30 uczestników. Zajęcia potrwają 2,5 godziny. Dzieci będą pod opieką 3 doświadczonych prowadzących. Zajęcia skierowane są dla dzieci w wieku 6-12 lat.
O ARCHIDZIECIAKACH
Razem z dziećmi wspólnie odkrywamy świat zbudowany i poszukujemy piękna kryjącego się w przestrzeni. Obserwujemy, jak działa miasto, jak żyją jego mieszkańcy i czego potrzebują, aby się w nim dobrze czuć. Próbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: "dlaczego?", "po co?" i "jak?". Naszym celem jest pozwolić dzieciom, by poczuły się jak prawdziwi architekci i zobaczyły jak łatwo mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Chcemy rozbudzić w nich wrażliwość na problemy przestrzenne i nauczyć jak kreatywnie je rozwiązywać, tak, by w przyszłości świadomie mogły kształtować świat wokół siebie. Kładziemy nacisk na przestrzenny charakter zajęć i budowanie w dużej skali. Przy pomocy prostych materiałów uczymy się projektować, konstruować i budować.
Kiedy: 12.04 (sobota) , godz. 11:00-18:00
Gdzie: ul. Foksal 11
Wstęp wolny, na warsztaty architektoniczne "PO DWU STRONACH BRAMY, CZYLI ARCHITEKTURA I PUSTKA" należy zapisywać się od 20 marca wysyłając maila na adres: archidzieciaki@gmail.com.
Spotkanie "Gorzkie Żale Dzieciom" odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, który już 6. raz zagości w Warszawie. Festiwal wyrósł z tradycji teatralnej i w tym roku nie zawiedziemy fanów teatru. Powstaje właśnie specjalny program 7 spotkań teatralnych o charakterze eksperymentu, gdzie polscy aktorzy wraz z pisarzami zmierzą się z 7 Grzechami Głównymi. Bardzo osobiste spektakle powstaną pod okiem naszego Dyrektora Artystycznego Redbada Klijnstry. A udział w nich wezmą: aktorzy - Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdaleka Kuta oraz Maciej Kowalik oraz pisarze - Ernest Bryll, Antoni Libera, Marek Kochan, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk.
Ponadto w programie: koncerty, m.in. koncert Ewy Bem, która wraz z Andrzejem Jagodzińskim podejmie się przygotowania pieśni pasyjnych w jazzowych aranżacjach, "Gorzkie Żale Dzieciom", czyli cały dzień poświęcony zabawom edukacyjnym oraz debaty i spotkania.
Wyjątkowym wydarzeniem będą Wielkopostne Spotkania Kulinarne, podczas których grupa zaproszonych osób potrafiących i lubiących gotować, wśród których są również osoby znane z tego, że na co dzień, promują, lepszą jakość życia, w szczególności żywienia, ugotują kilka prostych dań dla grupy około 80 osób - widzów. W trakcie gotowania każda osoba z grupy gotujących, opowiada jedną swoją lub usłyszaną historię związaną z tematami wielkopostnymi. Spotkanie zakończy się wspólnym posiłkiem przy kilku dużych stołach.
