Jury konkursu

22 stycznia 2020, 19:03
Jury konkursu


GRZEGORZ KASDEPKE
Polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Literatura i Nasza Księgarnia.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 


JUREK OWSIAK
Polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny i społeczny. Znany jest przede wszystkim z kierowania Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą założył i jest prezesem tej fundacji od początku jej istnienia tj. od 1993 roku. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - GUCIO i WOJTEK WAWSZCZYKOWIE
Gucio czasami rysuje i wymyśla historie. Tak samo jak jego tata, Wojtek, który dodatkowo reżyseruje i animuje filmy. Owocem ich współpracy są krótkie animowane filmy w oparciu o improwizowane piosenki Gucia: "Słońce i woda" i jego scenariusze, np. "Przygody smoko-orło-dino-wampira". Gucio jest jeszcze dosyć młody, jego tata zdecydowanie starszy - dlatego zdążył ukończyć Szkołę Filmową w Łodzi, niemiecką Filmakademie w Ludwigsburgu, pracować jako animator przy dużych hollywoodzkich produkcjach ("Ja, robot"), wyreżyserować kilka nagradzanych filmów i seriali animowanych ("Jeż Jerzy", "Headless", "Mysz"), wyreżyserować kilkaset reklam i stworzyć powieść graficzną "Pan Żarówka", uznaną za najlepszy polski album komiksowy roku 2018. Więcej na www.wojwaw.com

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -NELA MAŁA REPORTERKA
Nastoletnia pisarka, podróżniczka i autorka programów telewizyjnych nadawanych w TVP ABC, zapalony biolog i obserwator przyrody. Jej idolami są Steve Irwin i Jacques Cousteau. Czterokrotna zdobywczyni nagrody Bestseller Empiku, jednocześnie pierwsza osoba w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie.
Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 jej książka pt. Nela na kole podbiegunowym w 2017 została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie szkoły podstawowej.
Nela jest ambasadorką Fundacji "The Adventure Starts Here Foundation" oraz inicjatorką kampanii społecznych, między innymi #UstaPysk, dotyczącej pierwszej pomocy dla zwierząt dzikich i domowych. W swojej ostatniej książce pt. Nela na Wyspie Kangura Nela opisała zasady udzielania pomocy przedweterynaryjnej. 
Więcej informacji o Neli można znaleźć na Facebookowym fanpage?u oraz Instagramie 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - TADEUSZ BARANOWSKI
Polski scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam, a także malarz awangardowy. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego Filemon i przyjaciele zrealizowanego w 1991 r. w Se-ma-forze. Autor komiksów: "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa", "3 przygody Sherlocka Bombla", "Antresolka profesorka Nerwosolka" czy "Podróż smokiem Diplodokiem".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ANNA HELENA SZYMBORSKA
Polska ilustratorka, autorka komiksów i okładek. W swojej twórczości komentuje codzienną rzeczywistość i ludzką psychikę, często wykorzystuje elementy mitologiczne, baśniowe, zaczerpnięte z podań ludowych. W 2002 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży na profilu Grafika Warsztatowa, a w 2007 łódzką Akademię Sztuk Pięknych na kierunku Projektowanie Graficzne.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -OLSIKOWA
Influencerka na instagramie, artystka-samouk promująca eksperymentowanie ze sztuką, rozwijanie kreatywności i pozytywne wartości. Autorka dwóch kolorowanek dla młodzieży i dorosłych o tematyce fantastycznej "Portal do innego świata" i "Kryształ Podróżnika".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

RAFAŁ KOSIK
Polski pisarz science-fiction, a także dla dzieci i młodzieży. Autor serii książek "Felix, Net i Nika".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

GRZEGORZ RACZEK
Grzesiek... po prostu...

Kanał YT